Jak dbać o meble tapicerowane, aby zawsze prezentowały się jak nowe.

Meble tapicerowane - zdjęcie

Meble tapicerowane są nieodzownym elementem każdego domu. Mają one swój wyjątkowy urok. Sprawiają, że każde mieszkanie prezentuje się modnie i stylowo. Jednak, aby zachowały przez długi czas swój pierwotny wygląd należy odpowiednio o nich zadbać. Jak, zatem dbać o meble tapicerowane, aby zawsze wyglądały jak nowe?

Meble tapicerowane – pielęgnacja

Podstawową zasadą, aby meble tapicerowane utrzymały atrakcyjny wygląd przez wiele lat jest usytuowanie ich z daleka od jakichkolwiek źródeł ciepła, tj. od grzejników czy kominków. Nie powinny się też znajdować w nasłonecznionych miejscach, gdyż mogą blaknąć. Po jakimś czasie stracą intensywność kolorów.

Pielęgnacja mebli tapicerowanych powinna być dostosowana do rodzaju tkaniny, jaką jest obity dany mebel. Każdy rodzaj materiału obiciowego wymaga doboru nieco innych środków czyszczących. Przed zakupem takiego preparatu, należy dokładnie sprawdzić, czy nadaje się on do czyszczenia tego rodzaju obicia. Zanim przystąpimy do mycia tapicerki, należy najpierw wykonać próbę danej metody, gdzieś na niewidocznym kawałku materiału. Niedokładne usunięcie plamy, szczególnie na meblu o jasnej barwie obicia, może doprowadzić po jakimś czasie do zabrudzenia na całej powierzchni mebla. Jednak nie należy rezygnować z jasnych tapicerek, ponieważ wyglądają one zawsze modnie i stylowo w każdym domu.

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest też regularne odkurzanie powierzchni mebla, za pomocą odpowiedniej szczotki do tapicerki. Kurz oraz sierść z naszych czworonożnych pupili nie tylko pozostawiają na obiciu szkodliwe alergeny i roztocza, ale niekorzystnie wpływają na kolor tapicerki. Pamiętajmy o usuwaniu plam i zabrudzeń na bieżąco, najlepiej podczas każdorazowego odkurzania naszego mieszkania.

Warto, od czasu do czasu poddać meble dokładniejszemu czyszczeniu, aby uniknąć pojawienia się uporczywych plam. W tym wypadku należy meble przetrzeć wilgotną szmatką z dodatkiem delikatnego detergentu, przeznaczonego do czyszczenia tapicerki. Należy przy tym pamiętać, żeby nie przesadzić z ilością wody i nie zamoczyć wypełnienia, znajdującego się w danym meblu. Wówczas obicie długo będzie schło i mogłaby się pojawić pleśń.

Czyszczenie mebli tapicerowanych ze względu na rodzaj tkaniny

Czyszczenie mebli tapicerowanych powinno być dostosowane do rodzaju tkaniny, którą jest obity mebel. Każda tkanina wymaga innych środków czyszczących. I tak:

Tapicerka bawełniana

Czyszczenie tapicerki z bawełny polega przede wszystkim na regularnym odkurzaniu. Na tego typu materiale łatwo osadza się kurz i wnika on głęboko w tapicerkę. Skutkiem tego jest szarzenie tkaniny, na której mogą również pojawiać się plamy. Jeżeli obicie z bawełny jest mocniej zabrudzone można użyć ściereczki nasączonej wodą z dodatkiem proszku do prania lub płynu do mycia naczyń. Warto też do czyszczenia zabrudzonej powierzchni zastosować specjalny środek, w postaci proszku lub szamponu odpowiedni do czyszczenia tapicerki. Jednak najpierw należy wypróbować na niewielkim fragmencie tkaniny, aby pod wpływem preparatu materiał nie uległ odbarwieniu.

Welur i aksamit

W przypadku tkanin, typu welur i aksamit pielęgnacja może okazać się bardziej pracochłonna i skomplikowana. Najlepiej przecierać je roztworem wody i amoniaku – zgodnie z kierunkiem włosia, tak aby nie zniszczyć eleganckiego wyglądu tkaniny. Następnie trzeba przeczesać włosie miękką szczotką i dokładnie wysuszyć suszarką, letnim strumieniem powietrza.

Czego nie wolno stosować do czyszczenia mebli tapicerowanych

Do czyszczenia mebli tapicerowanych nie należy korzystać z silnie działających substancji, a mianowicie takich jak: wybielacze, rozpuszczalniki, odplamiacze przeznaczone do ubrań. Próba usunięcia plamy za ich pomocą może przynieść odwrotny skutek: jedno zabrudzenie zamieni się w drugie. W ten sposób powstałe plamy mogą stać się bardzo trudne do usunięcia.

Zdecydowanie, zaleca się stosowanie odpowiednich pianek czy specjalnych proszków, które nadają się do czyszczenia obić tapicerskich. Wystarczy nanieść preparat na tkaninę, chwilę odczekać na wchłonięcie, a następnie usunąć za pomocą odkurzacza, szczotki lub miękkiej ściereczki. Jeżeli mebel okaże się zbyt mokry możemy osuszyć go za pomocą suszarki do włosów o letnim strumieniu powietrza. Należy pamiętać, aby nie przemoczyć materiału, gdyż mokre obicie dłużej schnie. Tym samym staje się ono siedliskiem bakterii i pleśni.

You may also like