Wielu z nas zmaga się z pytaniem jak wybrać dobry materac?”. Dopasowanie właściwego materaca jest szczególnie ważne, ponieważ spędzamy na nim nawet 1/3 życia! Przede wszystkim z tego powodu sen powinien relaksować i koić nie tylko ciału, lecz również umysłowi. Nawet najlepszy materac, który nieodpowiednio dopasowano do osoby nie będzie satysfakcjonował nikogo, a korzystanie z niego będzie nieprzyjemne i uciążliwe. Na stronach internetowych i w sklepach stacjonarnych dostępnych jest wiele produktów, które zadziwiają swoimi cechami oraz ceną. Stojąc przed takimi wyborami znajdujemy się w trudnej sytuacji jako konsumenci i nie możemy zdecydować jaki materac jest dla nas.
Twardość
Wbrew powszechnie panującej opinii bardzo twardy materac to nie najlepszy wybór dla każdego. Nieodpowiednio dobrana twardość może powodować różne bóle i schorzenia, takie same problemy może powodować za miękki materac. Biorąc to pod uwagę należy stwierdzić, że owszem, stopień twardości ma wpływ na komfort i jakość snu, ale musimy pamiętać, że uniwersalna twardość nie istnieje, jest to sprawa bardzo indywidualna, która jest uzależniona od wielu czynników takich jak pozycja spania, masa ciała czy wzrost.
Materace bonellowe
Charakteryzują się sporą elastycznością, przez co jest odpowiedni dla osób w wysokim przedziale wagowym, sprężyny zapewniają znakomitą rotację powietrza, aczkolwiek układ bonellowy jest bezwzględnie niewspółczesny i mimo postępu techniki bardzo szybko się zużywa, a komfort snu nie jest tak wysoki jak w przypadku innych materacy.
Materace kieszeniowe
dzielą się na trzy rodzaje, a ich cechą wspólną są sprężyny, przy czym każda z nich znajduje się w osobnej otulinie, z tej racji działają niezależnie od siebie.
Zwykłe kieszeniowe materace najczęściej składają się z siedmiu segmentów twardości, które są stworzone ze sprężyn znajdujących się w oddzielnych otulinach z niezwykle elastycznego materiału. Przez takie cechy dostosowują się do kształtu ciała i zapewniają optymalne podparcie dla jakiejkolwiek jego części.
Materac multikieszeniowe podobnie są złożone z siedmiu stref twardości, a każda sprężyna znajdująca się w otulinie pracuje oddzielnie. Częstotliwość ich umiejscowienia jest większa niż w przeciętnych materacach kieszeniowych, aż do 510 sprężyn na m2.
Materace mikrokieczeniowe znamionują się największą częstotliwością działających niezależnie sprężyn umieszczonych w osobnych kieszonkach, nawet do 1050 na m2. Strefy twardości zapewniają optymalne podparcie dla każdej części ciała, co stanowczo poprawia komfort i wygodę snu.
Materace piankowe
To ogół produktów zróżnicowanych w najwyższym stopniu ze względu na tworzywo, z którego zostały wykonane. Te materace są wykonywane z różnego rodzaju pianek, które są polecane osobom cierpiącym na alergie i są uczulone na lateks.
Pianka poliuretanowa o różnej twardości w przypadku materacy mieści się w skali T25-T40. Pianki nie odkształcają się, z łatwością odzyskują swój pierwotny kształt, dostosowują się do kształtu ciała oraz zapewniają odpowiednie podparcie dla kręgosłupa.
Pianka wysoko elastyczna charakteryzuje się nieporównywalnie większą gęstością niż zwykłe pianki, a przy tym bezsprzecznie szybciej wraca do wcześniejszego kształtu. Jest bardziej elastyczna i sprężysta, a także posiada lepszą wentylację, co uniemożliwia rozwój drobnoustrojów.
Pianka termoplastyczna to budulec, który odpowiada nie tylko na nacisk, ale też temperaturę. Przez to fenomenalnie dopasowuje się do ciała z racji tego każda osoba zyskuje równomierne poparcie na całej powierzchni.
Bio pianka cechuje się świetną amortyzacją i elastycznością, a także odpornością na odkształcenia oraz znakomicie przepuszcza powietrze. Jest produkowana z odnawialnych komponentów i nasączona olejami roślinnymi pochodzenia naturalnego.
Materace lateksowe
Są w szczególności polecane osobom z różnymi alergiami czy uczuleniami oczywiście z wyłączeniem lateksu. Takie produkty cechują się znaczną elastycznością i wytrzymałością jak i znacznie wolniej ulegają zużyciu. Lateks odznacza się porowatą budową, prze co wilgoć jest o wiele lepiej odprowadzana, a cyrkulacja powietrza jest swobodna, a także błyskawicznie wraca do pierwotnego kształtu i znakomicie dopasowuje się do kształtu ciała.
Materace kokosowe
Uważa się je za produkty ekologiczne, które odznaczają się właściwościami antyalergicznymi, przez co zapobiegają rozwojowi roztoczy czy mikroorganizmów. Do tego kokos jest sprężysty i elastyczny, a przy tym odporny na odkształcenia utwardza materac i przedłuża jego żywotność. Zazwyczaj stosuje się go w materacach hybrydowych.
Hybrydy
Są to materace powstałe z różnych rodzajów komponentów, przeważnie mają większą wysokość od standardowych, ponieważ są złożone z kilku warstw. W ten sposób często posiadają stronę letnią – chłodzącą i zimową – utrzymującą temperaturę.
Ogromnie istotnym, jednak często zapominanym elementem materaca jest pokrowiec. Jego zadaniem jest ochrona materaca przed przypadkowym ubrudzeniem oraz wydłużyć okres jego użytkowania do maksimum, a także zagwarantować właściwy obrót powietrza w materacu. Dzięki zastosowaniu pokrowca do środka materaca nie wnikają pot, kurz ani martwy naskórek a w efekcie w jego wnętrzu nie rozmnażają się zarazki ani drobnoustroje. Warto zainwestować w pokrowiec, który można zdjąć i wyprać w pralce, dzięki czemu łatwiej utrzymać go w czystości.