Materace do sypialni – jaki materac wybrać?

materace do sypialni

Materace do sypialni – jaki materac wybrać?

Jak ważny dla naszego organizmu i jego prawidłowego funkcjonowania jest sen, wie każdy. Jako iż w łóżku spędzamy prawie 1/3 życia powinniśmy zrobić wszystko, aby czas regeneracji był jak najlepszy. Pomimo, iż jakość naszego snu zależy od wielu czynników, tym podstawowym, wysoko zależnym od nas samych jest to na czym śpimy, a konkretnie materac.

Dlatego rozumiemy problemy i dylematy każdego kto staje przed wyborem materacu. Przede wszystkim jest to inwestycja na lata, której celem jest zapewnienie zdrowego i komfortowego snu.

Czym więc powinniśmy się kierować przy jego doborze.

Aby dokonać właściwego wybory trzeba posiadać podstawową wiedzę na temat rodzaju i właściwości najpopularniejszych na rynku modeli.
Materace do sypialni dzielimy według dwóch kryteriów

1. Ze względu na stopień twardości.

W tym kryterium materace dzielimy na miękkie, twarde oraz średnio twarde. Osobom cięższym zalecany jest materac twardy natomiast osoby lekkiej wagi powinny wziąć pod uwagę materac średnio twardy. Twierdzenie, iż twardy materac jest zdrowszy mija się z prawdą, dobrze dobrany materac idealnie dopasowuje się do leżącej na nim osoby – ramiona i biodra lekko się zapadają, dzięki czemu ciało dotyka go całą powierzchnią. Zbyt twardy materac podtrzymuje ciało tylko w kilku miejscach powodując ściśniecie kręgów oraz ucisk na naczynia krwionośne, natomiast zbyt miękki materac powoduje nadmierne wyginanie się kręgosłupa.

2. Ze względu na materiał z jakiego został wykonany.

Równorzędnym do stopnia twardości kryterium podziału materacy jest materiał z którego został wykonany (chodzi o jego wypełnienie). Oferta producentów jest niezwykle szeroka, możemy wybierać pomiędzy materacami piankowymi, sprężynowymi, lateksowymi czy kieszeniowymi. Oto ich podstawowe cechy i właściwości

 ♦ Materace piankowe.
Mogą być wypełnione pianką termoelastyczną, która reaguje na ciepło – przejmuje je z organizmu i pod wpływem temperatury zwiększa swoją plastyczność. Dostosowuje się idealnie do ciała, zapewniając wygodny sen i dobre podparcie dla kręgosłupa. Pianka wysokoleastyczna w porównaniu ze zwykłą pianką poliuretanową charakteryzuje się większą elastycznością, która znacznie podnosi komfort użytkowania oraz wpływa na wydłużenie żywotności materaca

 ♦ Materace lateksowe
Cechą szczególną tych modeli jest wysoka elastyczność, którą zapewnia lateksowy wkład. Uzyskuje się go w wyniku połączenia naturalnego mleczka kauczukowego oraz syntetycznego lateksu. Materac doskonale dopasuje się do ciała, a zaraz po wstaniu z łóżka, odzyskuje pierwotną formę. Porowata struktura lateksu zapewnia swobodny przepływ powietrza. Organizm w czasie snu ma zapewnioną odpowiednią gospodarkę wodną, czyli się nie poci.
Pamiętajmy, że lateks ma właściwości przeciwgrzybiczne i antybakteryjne co sprawia, że jest szczególnie polecany dla alergików

 ♦ Materace sprężynowe
Konstrukcja materacy sprężynowych, zwanych także bonellowymi, opiera się na specjalnych sprężynach wykonanych z wysokiej jakości drutu o średnicy 2,2 mm i połączonych drutem o średnicy 1,8 mm. Sprężyny uginają się pod wpływem wagi osoby śpiącej co zapewnia właściwą pozycję podczas snu. Zasadnicza gęstość to około 111 sprężyn na jeden metr kwadratowy. Ten typ sprawdzi się w sytuacji, gdy śpimy we dwoje i mamy podobną wagę ciała.

 ♦ Materace kieszeniowe
To kolejna kategoria materacy sprężynowych. Tutaj każda sprężyna umieszczona jest w oddzielnej kieszeni, a więc praca jednej nie wpływa na drugą. Ma to szczególne znaczenie, kiedy śpimy we dwoje – zmiana pozycji osoby śpiącej obok jest praktycznie nieodczuwalna. Zapewniają wygodny i komfortowy sen oraz reagują punktowo na nacisk ciała.

Podsumowując:

Posiadana wiedza na temat rodzajów materacy ich poszczególnych właściwości pozwolą a na pewno ułatwią podjęcie decyzji. Warto pamiętać, aby wybierać materac odpowiedni dla siebie, do naszych potrzeb, nie kierując się opiniami znajomych. Każdy z nas jest inny, co jest dobre dla twoich znajomych nie zawsze będzie dobre dla ciebie.

Będąc w sklepie spędźmy klika minut na wypróbowanie wszystkich typów materacy, zwróćmy uwagę czy producent oferuje wydłużony okres bezpłatnej wymiany w trosce o twoje dobro.

You may also like