Najpopularniejsze tkaniny tapicerskie – dekoracja wnętrz

Tkaniny tapicerskie - zdjęcie

Tkaniny tapicerskie – jaką wybrać?

Tkaniny tapicerskie powinny charakteryzować się przede wszystkim dużą wytrzymałością i odpornością na ścieranie podczas użytkowania. Właściwości użytkowe tkaniny poznajemy głównie po surowcach, z których została ona wykonana: grubości nitki, rodzaju splotu oraz ilości osnowy i wątku, które określają również grubość tkaniny.

Meble tapicerowane nadają wnętrzu przytulności, podnoszą komfort mieszkania. Podkreślają również styl, w jakim jest urządzone mieszkanie.

Wybierając meble tapicerowane mamy na uwadze, aby służyły nam przez długie lata, były wytrzymałe, a do tego, aby długo zachowały swój piękny wygląd. Dlatego, tak ważny jest wybór tkaniny na obicia.

Bogactwo tkanin i różnorodność faktur dostępnych na rynku jest bardzo duże. Dobór tkaniny podkreśla styl, w jakim utrzymany jest wystrój całego mieszkania. Do klasycznego stylu doskonale nadają się żakardy, welur, szenile, skóra ekologiczna i naturalna. Do pokoju dziecięcego i wszędzie tam, gdzie istnieje duże ryzyko zabrudzenia mebla idealnie sprawdza się nowoczesne tkaniny o właściwościach hydrofobowych.

Tkaniny tapicerskie – rodzaje

Do najpopularniejszych obić tapicerskich należą: szenile, miękkie i grube tkaniny. Mają wysokie runo i różnorodny splot. Wykonane są z przędzy szenilowej. Są to tkaniny dekoracyjne i bardzo przytulne. Swoim wyglądem przypominają sztruks lub welur. Wymagają jednak wyjątkowej pielęgnacji. Jej włókna   należy regularnie czyścić, rozczesywać miękką szczoteczką. Nie można pozwolić, aby brud wniknął głęboko we włókna tkaniny, gdyż plama stanie się trudna do usunięcia. Zaletą tej tkaniny jest także, że nie mechaci się i występuje w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej.

Welur – charakterystyczny krótki włos, upodabnia go do zamszu. Mogą być gładkie lub wzorzyste. Welur najbardziej pasuje do stylu klasycznego, ale może też podkreślać styl wnętrza vintage, czy glamur. Jest mało odporny na zabrudzenia, dlatego odradza się go stosowania w mieszkaniach z małymi dziećmi lub czworonożnymi ulubieńcami.

Za tkaninę bardzo wytrzymałą, odporną na zabrudzenia, a przy tym łatwą do czyszczenia, uważa się żakard. Polecany jest głównie do nowoczesnych mieszkań, ale potrafi również wkomponować się w styl retro i glamur. Wówczas nadaje wnętrzu eleganckiego charakteru.

Kolejną tkaniną obiciową jest mikrofaza, która jest niezwykle przyjazna dla osób cierpiących na alergię. Jest gęsto tkana, miękka, sprężysta. Występuje w bardzo szerokiej palecie kolorów. Ponadto w bardzo łatwy sposób można usunąć z niej wszelkie zabrudzenia i plamy.

Tkaniny tapicerskie to także alcantara, która jest materiałem bardzo wytrzymałym. Istotną cechą jest jej wysoka jakość, miękkość i delikatność w dotyku. Przypomina zamsz, jednak jest duża łatwiejsza w pielęgnacji. Zwykle, wystarczy na bieżąco ją odkurzać i przecierać wilgotną ściereczką.

Niewątpliwie luksusowym materiałem obiciowym jest skóra naturalna. Cechuje się wysoką jakością i dużą wytrzymałością. Duże znaczenie dla użytkownika ma łatwość w pielęgnacji. Większość zabrudzeń ze skóry naturalnej można usunąć szybko i łatwo. Należy użyć wilgotnej ściereczki z dodatkiem środka przeznaczonego do konserwacji tapicerki.

Tańszym odpowiednikiem skóry naturalnej jest ekoskóra. Swoimi właściwościami i wyglądem bardzo przypomina skórę naturalną. Meble tapicerowane obite ekoskórą są szczególnie polecana dla rodzin z małymi dziećmi, ponieważ są łatwe do czyszczenia. Ten rodzaj obicia nie chłonie wody, w łatwy sposób można usunąć ślady po długopisie, wylanym jogurcie lub po innym wylanym płynie. Wystarczy przetrzeć meble wilgotną, miękką szmatką a będą wyglądały jak nowe.

You may also like